Регионална библиотека "Светослав Минков" - Перник

03 Май 2018, 10:36           200

През 1955 г. се поставя началото на създаването на Държавната градска библиотека в Перник. Същинската й дейност започва след нейното преместване в новопостроения Дворец на културата през 1957 г. Библиотеката в Перник е втора в страната след плевенската, която открива през март 1961 г. свободен достъп до книжния фонд в отдела за възрастни. По случай 25 – годишния си юбилей библиотеката е удостоена с високото държавно отличие орден „Кирил и Методий” І ст. и е наименувана на името на българския писател Светослав Минков. Регионална библиотека “Светослав Минков” е основно документално книгохранилище в Пернишка област и най-големият общодостъпен информационен институт в града. Библиотеката е справочен и краеведски център, разполагащ с над 298 000 библиотечни единици, които включват различни по вид носители на информация. В структурата й са включени 8 отдела, има обособен филиал в кв. “Изток”. Изградена е локална мрежа с автоматизирани читателски места. Като значима и динамично развиваща се културна институция, Регионалната библиотека провежда широк спектър от културни събития и начинания. Организират се срещи с писатели, открити уроци, мултимедийни презентации, творчески работилници, провеждат се различни чествания, посветени на международни и национални празници, бележити дати и годишнини, изложби по случай значими събития. Библиотеката насърчава четенето сред децата с вълнуващи и забавни срещи с автори, които пишат за тях. Библиотеката е място за интерактивни игри и дебати. Тема на Ателието за младежи е „Глобалното образование”. Библиотеката е инициатор на своя рубрика, наречена „Тетрадката”, в която гостуват млади автори и хора на изкуството от цялата страна. Лятната читалня на библиотеката обикаля през горещите месеци детските градини. Четенето на приказки на открито е приятно както за децата, така и за самите библиотекари.