DSC_50491

 

Умори ни тази година – трудна за възприемане, разбиране и обичане. Оставя ни с достатъчно товар и много надежди. Единственото, чрез което успяхме да я преживеем бяха отново те – книгите. Тяхната животворна сила се доказваше непрекъснато – всяка прочетена страница ни помагаше да разберем реалността или пък да я държим достатъчно далече, ако бе прекалено непоносима.

Водеха ни страниците през други години, животи и светове. Показваха ни как може да се вижда, усеща и обича. Пазеха ни в шумолящия си скут, забулваха ни в съкровени думи и отмерваха пулсациите ни с пунктуации.

Всяка една книга бе като добър приятел – появяваше се точно когато имахме нужда от нея – и като читатели, и като издатели.

Благодарим на авторите ни, които се грижеха душите ни да бъдат нахранени, очите ни – изпълнени с дивни гледки, а умовете ни – предизвикани в удивителни разговори.

Благодарим на читателите ни, които следваха своите любими автори, избираха най-добрите книги за свои пристани, споделяха усещания и чувства, четяха, препрочитаха и препоръчваха.

Благодарим на всички, които за поредна година доказаха, че няма нищо на този свят, което една библиотека да не може да поправи. Още повече ако е „Библиотека България“.

 

Представяме ви годишната класация на най-търсените наши книги през 2024 година.

 

1

ЛОРА, ЯВОРОВ И АЗ

от Дора Конова

Спомените имат право на свое време, в което да достигнат до нас и да намерят полагащото им се място в историческата ни памет. 

В тази книга Петър Величков дава думата на Дора Конова, за да може най-сетне и тя да даде своя отговор на въпросите на миналото. И го прави, съзнавайки добре важността на тази възможност за диалог от първо лице с една отминала епоха, в търсене на истината.

 

2

КАМЪКЪТ НА ВРЕМЕТО

от Петя Георгиева

През 80-те години на ХХ век, някъде в полите на Стара планина, десетгодишната Кремена среща своите бъдещи най-добри приятели. Детски игри, приятелство и любов се превръщат във връзка, която бележи живота и на четиримата, независимо от хода на времето и разстоянието между тях. А камъкът, който случайно откриват в една планинска пещера, ги пренася в годините на турското робство и ги среща с техните двойници от миналото, за да изпитат емоции и да получат вечни уроци отвъд времето и пространството. И за да се спасяват едни други. Миналото се оказва бягство от проблемите, но и пристан, където те ще се сблъскат със загубата и ще намерят помирение. Защото човек е създаден да расте, да преодолява и да побеждава в името на любовта – към нас самите и към останалите. Така „Камъкът на времето“ се превръща в роман-поема за онова приятелство, което ни спохожда веднъж в живота и което остава с нас завинаги.

 

3

ТУНЕЛ КЪМ ИЗГРЕВА

от Лъчезар Ангелов

С втората си книга, романът „Тунел към изгрева“, Лъчезар Ангелов ни пренася в един виртуозно нарисуван с думи свят, видян през очите на художник, загубил близките си, но срещнал Мойрите, опитващ се да избяга от себе си и да намери отново смисъла на съществуването в безнадеждни автопортрети или в крилете на албатрос. Свят, до който се стига през тунела на живота, който често е непрогледно черен, като дъга, изгубила всичките си цветове, защото вече си ги изживял. Свят, в който идваш и си отиваш с онази необяснима вселенска тъга в очите, защото тъкмо тъгата е най-наситеното чувство и може би най-човешкото. Свят без хора и без мечти, който те изправя пред непоносими загуби, необясними съвпадения и обрати, за да разбереш в края на тунела, че все пак имаш силата на албатроса, който прекарва живота си в полет над безкрайния океан. И да полетиш.

 

4

BARISTA

от Герасим Симеонов

„Barista“ е джобчето, в което Герасим Симеонов е сложил света, целия, с всичкия му необят и неизброимите му миниатюрни сюжети. И с шантавото си чувство за хумор, непрекъснато наднича в джобчето си, за да се надсмее над онова, което му се падне да види. Толкова примамливо, че и ти надничаш след него, за да извадиш своето парче от пъзела. Няма ред, времето тече както си поиска, животът също, а светът непрекъснато сменя лицата си. И в целия този хаос понякога смехът е през сълзи, друг път е горчив, но винаги го има. Изисканият черен хумор, привидно елементарните философски заключения, дълбочината на прозренията, изумлението, че само няколко думи, събрани в провокативен текст могат да извикат безкрайни размисли – това е наградата на читателя, който е достатъчно смел да погледне в джобчето.

 

5

ЗВЕЗДНИ ИСТОРИИ

от Иванка Гецова – Момчева

Любознателната Ива скоро ще тръгва на училище. Родителите ѝ са астрономи и тя често надава ухо към техните професионални разговори. Забавна астрономическа игра я кара да пожелае да наблюдава истинското звездно небе.

В „Звездни истории“ има още: илюстрирани обяснения за съзвездията през четирите сезона; речник с популярни астрономически термини; полезни съвети и насоки за любители-астрономи.

 

 6

ОСТАВАЙКИ С ДУХОВНОТО БОГАТ

от Димитър Бурназов

Разбира се, че поезия се пише със сърце, стига това сърце да е… грамотно. Сонетите на Димитър Бурназов са празнично доказателство за такава комбинация. Изключително владеене на формата ( тя и не позволява безпомощност), но и теми, които те очовечават. Пренасят те в детството, „оживяват“ селца и реки, после – в прегръдката на самотата няма грам озлобление, а онази красива поетична жажда за единствено възможната жена, предпазват от мегаломания – с посвещения на любими поети – с преклонението и респекта, които заслужават. Тази книга е един лиричен остров, а авторът вече не е Робинзон, защото се е осмелил да сподели красотата с читателите. Слава Богу, че го е сторил!

 

7

НЕЩО ЗА ПОДАРЪК

от София Стойнева

„Нещо за подарък“ ни напомня, че ценностите в живота на човека са вечни – любовта, семейството, любимите, приятелите, подаръците от съдбата, сбъднатите мечти, радостта, състраданието, човечността… С усмивка разказва София Стойнева за онзи български свят, който трябва да запазим, с добро се вмъква в тайните кътчета на душата ни, за да ни напомни, че преди всичко сме хора с корени, които не бива да забравяме.

 

 8

НИЩО НЕ ЗНАЕШ ЗА ХОРАТА

от Диана Юсколова

Оживяват сезоните и техните обитатели, градските легенди и истините в страниците на тази книга, тайните и премълчаните тъги, за да ни помогнат да открием човешкото в човека, да се надсмеем над ежедневната проза, да проговорим най-сетне за миналото и с лекотата на птичите криле да счупим заключалките на клетката и времето. Оживяват заблудите и непоисканите обещания, гладните чудовища и безпътицата, за да признаем най-сетне, че животът ни би бил илюзия, ако тишината не ни допуска до усмивката на другия, ако продължаваме да се крием в ниското. Всичко можем да разберем за хората, когато осъзнаем, че в поне 72 присвивания в минута живеем ведно.

 

9

КЛИНИЧНА СМЪРТ В ПЕТЪК ВЕЧЕР

от Ивайло Арсов

Слабостта на могъщите фигури в обществото и превъзходството на онези, които цял живот бранят честта и морала си. Пороците, които неизбежно догонват човек, и човеците, които непрестанно им се опълчват – или им се отдават. Почитта към изкуството в разнообразните му форми: музика, кинематография, литература.
Това са някои ключови лайтмотиви в сборника „Клинична смърт в петък вечер“. С наблюдателност, остър език и здравословна доза черен хумор Ивайло Арсов ни представя изконни истини за човешката природа. Подканва ни да се замислим, да се подсмихнем и да открием неподозирани гледни точки към злободневни сюжети, събития и теми.

 

10

РЪЦЕТЕ , С КОИТО ОЦЕЛЯВАМЕ

от Боряна Богданова

С новата си книга Боряна Богданова ни напомня за деликатността на света, в който живеем, крехък като орехова черупка, но и точно толкова съвършен, с доброто и злото, тъмното и светлото в същността си. Разказва ни и за онези незаменими ръце, които го опазват цял и съвършен. „Ръцете, с които оцеляваме“. Тези, чиято мисия е да ни защитят, нас и чупливата ни орехова вселена. Женските ръце, които не умеят да държат оръжия, а най-добре знаят как да обичат, погалят или утешат. И предават магията си през пространствата и времената на другите след тях. Точно така се наследява свят. Така се и лети с думите – точно както пише Боряна. Сигурна съм, че тази стихосбирка ще се превърне в явление за съвременната българска поезия. Щастие е да видиш такъв полет!

 

11

ЧЕРНИЯТ КЛАС

от Борислава Манова

Това не е клиширана история за любов и война. Това е история за бездната на собствената самота и (не)възможното бягство от нея. Една честна, искрена и смела история с безспорна художествена стойност. С вещината на виртуозен разказвач Борислава превежда читателя през калейдоскоп от емоции – усмихва, разплаква, предизвиква, смирява. Пълнокръвните диалози разгръщат подобаващо персонажите – завършени образи, носещи своята дълбока психология.

 

12

АКО МОЖЕШЕ ДА СЕ СЛУЧИ

от Христо Петров

Как да създадеш рок група в първите години на посткомунистическа България? С новата си книга Христо Петров („Белият терор от 1923-1925 г.“, 2016; „Град на птици“, 2020; „Прасето и художникът“, 2023) разказва как в провинциален град като Плевен това може да се случи. Група ученици без пукнат лев ще опитат и за едни ще бъде само хрумване, за други – нещо повече. Ще търсят инструменти и места за репетиции, ще излизат неподготвени на концерти, ще се карат и сдобряват, докато казармата и студентските години не ги разпръснат.

 

Библиотека България – нашето издателство за българска литература

Зарина Василева, PR

Фотография: Ивелина Чолакова

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Всички